Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Narodowe historie o Matce
Dodane przez tygrys dnia Maj 17 2017 13:25:06


..."Oto coś dla ciebie: Amerie uwielbiała deszcz. Cieszyło ją, jak sprawia, że ludzie tulą Siudo siebie – pod parasolami… Lubiła to, jak wstrzymuje ruch uliczny. Wolała woń deszczu od zapachu słońca, a burzę wyczuwała na wiele godzin przed jej nadejściem"...
Rozszerzona zawartość newsa
1. W jednej z powieści Tosci Lee główna bohaterka poszukuje śladów po swojej matce. W tej wędrówce słyszy od jednego z ludzi następujące słowa: „Twoja matka… miała różne znaczenie dla różnych ludzi. Jednak to za co ją zapamiętano, nie odzwierciedla w pełni, kim naprawdę była. Ludzie zwykli brać pod uwagę jakiś moment, wybrany aspekt życia, i odmalowywać cały portret na podstawie własnych doświadczeń. Postępujemy tak z każdym bez wyjątku. Tak traktujemy świat, Boga. […] Lubimy myśleć, że poznajemy ludzi. W istocie poznajemy tylko ich historie. Oto coś dla ciebie: Amerie uwielbiała deszcz. Cieszyło ją, jak sprawia, że ludzie tulą Siudo siebie – pod parasolami… Lubiła to, jak wstrzymuje ruch uliczny. Wolała woń deszczu od zapachu słońca, a burzę wyczuwała na wiele godzin przed jej nadejściem.” (T. Lee, „Potomkowie”, Kraków 2016, s. 2000.)
Wśród historii opowiadanych często i bardzo różnie Maryja jest jedną z najpopularniejszych w dziejach ludzkości. Pismo Święte przedstawia Ją zwięźle; najpierw jako wybraną na Matkę Syna Bożego; potem uczennicę Jezusa; później jako Matkę dla „ucznia pod krzyżem”, więc każdego wierzącego; wreszcie w Apokalipsie jako Niewiastę – Oblubienicę wzór i obraz całego Kościoła. Św. Paweł mówi, że ten etap życia wierzących to „uczestniczenie w dziale świętych w światłości” (Kol 1,12). Tradycja Kościoła przekazuje także Jej tytuł jako Królowej. W jednej z prefacji wychwala Boga za to, że „wyniesiona do niebieskiej chwały otacza macierzyńską miłością Naród, który Ją wybrał na swoją Królową” (MR, Pf 62). Wiele narodów ma swoje własne historie o Maryi Królowej Narodu. W starożytności nazwali Ją Królową Etiopii, w XI w. Węgier, potem Bawarii, a w XVII w. Królową Francji (1638), Portugalii (1646) i Polski (1656). W 1917 roku w Fatimie dzieci przekazały, iż pragnieniem Niepokalanie Poczętej jest, by Jej Sercu zawierzono Rosję. Kilkakrotnie w XX i XXI w. papieże zawierzali Jej Królowaniu całą ludzkość.
Tak wiele jest opowieści o Matce Boskiej Królowej w pieśniach, literaturze, filmach. Jeszcze więcej w księgach dziękczynnych w sanktuariach na całym świecie; a jakiż ogrom tych niezapisanych lecz prawdziwych w ludzkich duszach. Wszystkie te historie układają się w trzy duchowe strumienie, które jak deszcz Bożej łaski płyną między niebem i ziemią, wynikając z Jej powołania Królowej.

2. „Wyniesiona do niebieskiej chwały broni [swój Naród] w niebezpieczeństwach.” (MR Pf 62) Z tego wszakże powodu Jan Kazimierz nazwał w lwowskiej katedrze Matkę Jezusa, Królową Polski, wdzięczny za wyparcie wojsk szwedzkich z Ojczyzny. Nie inaczej Jan III Sobieski wychwalał modlitwą i poezją Imię Maryi wdzięczny za zwycięstwo pod Wiedniem:
„Granico prosta,
Którą Bóg serca
Nasze przemierzył,
Włącz ziemie żyzne
Do ciała mego,
Co puste leży.”
I te wszystkie obrony, nasze codzienne i zwykłe, gdy osłania nas jak płaszczem w zimne dni ryzyka, przerażenia i niepewności. Ileż tych historii…

3. „Wyniesiona do niebieskiej chwały udziela [swemu Narodowi] pociechy w utrapieniach.” Przez ponad tysiąclecie państwa Polskiego uzbierało nam się ponad 700 sanktuariów, gdzie ludziom po drodze z Maryją. Wiele także jest opowieści o doświadczeniu szczególnej obecności, wizjach, usłyszanych słowach. W takich sprawach potrzeba mądrości i ufności Bogu, by rozeznać na ile jest to złudzenie, a na ile rzeczywista interwencja Nieba. Świątobliwy dominikanin o. Joachim Badeni przepytywany kiedyś na tę okoliczność wspomniał, iż raz wydawało mu się, podczas modlitwy, jakby Matka Boża uśmiechnęła się do niego. Najpierw ucieszył się, potem przemyślał i stwierdził: „Uśmiechnęła się? Do ciebie? Do ciebie?”. Uznał to za autosugestię, ale to nie przeszkodził mu kochać Ją nadal.
Spośród wielu takich doświadczeń, jedyne objawienia na terenie Polski, uznane przez Watykan po wnikliwym zbadaniu miały miejsce 140 lat temu (1877) w Gietrzwałdzie na Warmii. Dwie dziewczynki Justyna Szafryńska i Basia Samulowska widywały i rozmawiały z „Jasną Panią”, przekazując wezwanie do nawrócenia, modlitwy na różańcu, pociechy, że Polska wyjdzie spod zaborów.
Ile pociechy przyniosła Maryja wiernym w czasie drugiej wojny światowej…
Ileż łask i pociechy udziela przez tzw. Nowennę pompejańską, która w ostatnich latach stała się popularna wśród Polaków…

4. „Wyniesiona do niebieskiej chwały wspiera [swój Naród] w dążeniu do wiecznej ojczyzny.” Wiara i życie społeczne w Polsce to specyficzne połączenie.
Wielu niewierzących z serca siedzi w kościelnych ławkach, wielu z serca wierzących omija mury świątyń. I tym rozdartym, i tym poukładanym tak bardzo potrzeba pokoju ducha, by zwyciężało życie.
Jak by tego nie analizować, z nieba jako trzeci strumień łaski, którą przynosi Matka Boża jest wezwanie, że żyjemy nie tylko dla tej ziemskiej Ojczyzny ale i dla tej ostatecznej w niebie.
Jasno ujął to św. Franciszek Salezy dając taką radę: „Musimy troszczyć się dobra ziemskie i na nie pracować, ale troska ta ma być wyższa od troski ludzi światowych. Oni pracują z miłości dla siebie, my pracujemy z miłości ku Bogu”.
Jak to nie westchnąć: Królowo Polski i Wielu Narodów wspieraj nasze dążenia, bo ojczyzna rozwijała się w pokoju, religia cieszyła wolnością, a wszyscy nasi bracia i siostry odkryli promienie nadziei i wzrastali na mądrych, uczciwych, szczęśliwych, świętych ludzi.
Jak tu nie westchnąć za poetą: oby się sprawdzały słowa –
„Bo kto na morzu – znajdzie brzeg,
A kto bezdomny – znajdzie dach,
A kto samotny – temu pieśń,
A kto od żaglem – temu wiatr.
A kto spóźniony – zdąży na czas,
Kto bez korony – ten ci król,
A kto zawinił – będzie sam,
A kto prawdziwy – ten jest mój.” (G. Walczak, „Nadzieja” )