Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
   Strona Główna Wiersze Linki Forum Pobieralnia
Czerwiec 25 2018 11:51:03   
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Wiersze
  FAQ
  Forum
  Linki
  Kontakt
  Galeria
  Szukaj

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 226
Najnowszy Użytkownik: ~TomaszLes
Najaktywniejsi
Na miejscu 1 jest:
~patrycja
Brak Avatara height=

Punktacja:
Ogólne: 27
Bonusy: 0
Kary: 0

2) ~king (12 pkt.)
3) ~luzipher (3 pkt.)
4) ~mbvk (1 pkt.)
5) ~kasienka (1 pkt.)
6) ~tweetowna (1 pkt.)

[3] o domagających się znaku

„A gdzie jest ta twoja wielka moc, Proroku?”
– wypytywali Jezusa faryzeusze żądając znaku. (por. Mk 8,10-13). Odpowiedź była zaskakująco twarda: Oczy mając nie patrzycie i uszy mając nie słuchacie? (Mk 8,18). Podobnie dzieję się w każdym następnym pokoleniu, także w naszym. Wielu domaga się znaku, grożąc porzuceniem wiary. Niejeden ze stojących w Fatimie w czasie ostatniego objawienia czekał, aby góry przeskakiwały z miejsca na miejsce, kalekom odrastały kończyny a słońce dla ich wiary zatańczyło na niebie. I w tej sytuacji odpowiedź jest taka sama: Oczy mając nie patrzycie i uszy mając nie słuchacie? (Mk 8,18).

1. Pierwszy znak od Jezusa dla nas – cud w Kanie Galilejskiej. Opisał go w swej Ewangelii św. Jan. Niektórzy czytając ten fragment mogliby powiedzieć, że Mistrz czyni cud jakby niechętnie: Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Jeszcze nie nadeszła godzina moja (J 2,4). Matka Jezusa jednak na owe słowa „zwróciła się do sług na godach w Kanie: Wykonajcie wszystko, cokolwiek wam powie (J 2,5). Te słowa, pozornie tylko wyrażające samą chęć oddalenia przykrości od uczty weselnej, w rzeczywistości, w perspektywie czwartej Ewangelii, są jakby głosem, w którym zdaje się rozbrzmiewać formuła użyta przez lud izraelski do zawarcia przymierza na górze Synaj lub do odnowienia wierności dla niego. Są także głosem w przedziwny sposób zgadzającym się z głosem Ojca, który podczas teofanii na górze Tabor wyrzekł: Jego słuchajcie (Mt 17,5).” (Paweł VI, MC 57.)
Niewiasta pokornie ufa Bogu, dlatego innym wskazuje Jezusa tak, jak oczy panny młodej zwracają się w stronę pana młodego – oblubienicy w stronę oblubieńca. I taki jest też sens wydarzenia na weselu w Kanie. Tam Chrystus dał początek znaków nieba dla ziemi, czyli sakramentów. W nich najbardziej czytelnie możemy zobaczyć i otrzymać moc Boga. W nich przenikają się świat ludzki i Boży. Tak jak dla czytelnika tej Ewangelii nakładają się na siebie postacie pana młodego z Jezusem i pani młodej z Niewiastą. Niewiasta to pierwsza ze wspólnoty wierzących, którzy proszą Pana o łaskę.

2.Woda tak codzienna jak szarość dni nie jest dobrym napojem dla pragnących szczęścia weselników. Na słowo Syna Bożego staje się winem. Chrystus dokonując przemiany zaspokaja wszystkie potrzeby weselników. Maryja prosiła o wino materialne i została wysłuchana. Oblubieniec Kościoła mówiąc: Jeszcze nie nadeszła godzina moja (J 2,4) „proponuje w obfitości wino słowa Bożego, które objawi w pełni w godzinie męki i chwały”. Dając je uczestnikom uczty obdarza ich nie tylko znakiem mocy, lecz przede wszystkim nową godnością. Taką godność mają wierzący, którzy Jego słuchają (zob. Mt 17,5) i czynią, cokolwiek powie (zob. J2,5). Oto godność dzieci Bożych, otrzymali do spożycia naturę Syna Bożego i dzięki Niemu są tak szlachetni jak wino. Kto przyjmuje sakramenty – znaki Chrystusa – i postępuje w ich rozumieniu nigdy nie utraci radości jaką zapowiada wino dla świętujących miłość w Kanie Galilejskiej.

3. Wspólnota Kościoła nieustannie sprawuje sakrament Eucharystii jako największy znak Boga dla nas. W niej składamy Ojcu wodę i wino zmieszane w kielichu. Kapłan wlewając je w kielichu odmawia modlitwę: „Przez to misterium wody i wina daj nam, Boże, udział w Bóstwie Chrystusa, który przyjął nasze człowieczeństwo”. Ojciec w niebie wraz ze szlachetnym winem, którym jest Bóstwo Syna przyjmuje również nasze człowieczeństwo, które oznacza woda. Jakże wiele otrzymujemy, gdy w komunii świętej możemy spożyć ten dar?
Niewiasta – Maryja „w czasie uczty weselnej, głębiej rozumiejąc słowa Syna (por. J 2,4), pojęła ukryte znaczenie „znaku Kany”, poleciła spełnić rozkazy Pana (por. J2,5) i przyczyniła się do umocnienia wiary uczniów.”

Uczestniczący we mszy św. mają szansę otworzyć oczy, aby widzieć wielkość znaku i uszy, aby rozumieć jak wiele otrzymują.
Czy daje się szansę Panu, aby zachował od głupoty bezczelnego domagania się znaku tam, gdzie nie może być on dany?________________________________________


Mojżesz wstąpił do Boga, a Pan zawołał na niego z góry i powiedział:
„Tak powiesz domowi Jakuba
i to oznajmisz synom Izraela:
Wyście widzieli, co uczyniłem Egiptowi,
jak niosłem was na skrzydłach orlich
i przywiodłem was do Mnie.
Teraz jeśli pilnie słuchać będziecie głosu mego
i strzec mojego przymierza,
będziecie szczególną moją własnością pośród wszystkich narodów,
gdyż do Mnie należy cała ziemia.
Lecz wy będziecie Mi królestwem kapłanów
i ludem świętym.
Takie to słowa powiedz synom Izraela”.
Mojżesz powrócił i zawołał starszych ludu, i przedstawił im wszystko, co mu Pan nakazał. Wtedy cały lud jednogłośnie powiedział: „Uczynimy wszystko, co Pan nakazał”.
(Wj 19,3-8a)W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów.
A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa rzekła do Niego: „Nie mają już wina”. Jezus Jej odpowiedział: „Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Jeszcze nie nadeszła godzina moja”. Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.
Stało tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: „Napełnijcie stągwie wodą”. I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: „Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu”. Ci zaś zanieśli.
A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem, i nie wiedział, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli, przywołał pana młodego i powiedział do niego: „Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory”.
Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.
(J 2,1-11)
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

^miska84
DATA: 06/11/2009 22:31
dylu dylu wink

@tygrys
DATA: 27/10/2009 21:09
'chleb z masłem zawsze spada na posmarowaną stronę' [jaromir nohavica]

^knopersik
DATA: 11/04/2009 21:25
Wesołego Alleluja!!!!happyhappyhappyhappy

@andrew
DATA: 11/04/2009 12:09
Wesołych Świąt Wielkiej Nocy happy

^miska84
DATA: 10/04/2009 19:49
Radosnej Wielkiej Nocy dla wszystkichhappy pozdr

Copyright by tygrys © 2007- 2011