Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
   Strona Główna Wiersze Linki Forum Pobieralnia
Lipiec 22 2018 08:48:15   
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Wiersze
  FAQ
  Forum
  Linki
  Kontakt
  Galeria
  Szukaj

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 226
Najnowszy Użytkownik: ~TomaszLes
Najaktywniejsi
Na miejscu 1 jest:
~patrycja
Brak Avatara height=

Punktacja:
Ogólne: 27
Bonusy: 0
Kary: 0

2) ~king (12 pkt.)
3) ~luzipher (3 pkt.)
4) ~mbvk (1 pkt.)
5) ~kasienka (1 pkt.)
6) ~tweetowna (1 pkt.)

[5] Matka
Powołaniem Maryi jest Kościół, ściślej opieka nad tą wspólnotą. Cicha troska, która rozpoczęła się od miłosnej odpowiedzi: „Tak”, Bogu na zamieszkanie w Jej łonie. Naznaczona została macierzyństwem. To jest Jej droga do pełni szczęścia. Plan Boga, w którym Ona ma być Matką przyjęła z pełnią wolności jako swoje zadanie. Ponieważ poznajemy Boga wyczytując Go z twarzy ludzi, na których wypisał On swoją świętość [ Por. J. Ratzinger, Wzniosła Córa Syjon, Poznań 2002, s. 98.]. Rozważajmy sprawę macierzyństwa Dziewicy z Nazaretu. W nim odbija się dla nas Boży blask.

1. Bóg wybrał sobie na Matkę Maryję. Choć bycie matką jest kluczem do zrozumienia tożsamości kobiety, to właśnie ono nie pozwala na sprowadzenie jej osoby do poziomu czysto biologicznego. [ Kongregacja Nauki Wiary, List o współdziałaniu mężczyzny i kobiety w Kościele i świecie, Kraków 2004, s.28.] Macierzyństwo kobiety, która poczyna dziecko mężczyzny, otwiera ją na pełniejsze przeżywanie siebie samej (swojej tożsamości). Daje szansę obdarzania świata największą ozdobą – człowiekiem. Naturalne jest także zjednoczenie z potomstwem nie tylko więzami krwi, ale także wszystkimi przejawami duszy wyrażanej w intelekcie i emocjach.
O ile bardziej otwarło i ubogaciło Kobietę macierzyństwo dla Boga? Trudno naraz wyliczyć wielkie możliwości, jakie otwarły się przed Maryją po wyrażeniu zgody wobec Posłańca Bożego. Wiele z nich wyczytujemy z Pisma św. Niesamowite dla myślenia ówczesnych Żydów, równie zadziwiające dla nas jest to, że Kobieta stała się Żywą Świątynią noszącą Boga, namiotem spotkania. Oto wielkie wydarzenie nadające Jej niepowtarzalną godność. Takie wydarzenie wytwarza nieustanną radość, pokój i wierność wobec Przymierza – niewątpliwe znaki obecności Ducha Bożego.
Ileż pożytku przynosi Tobie, Maryjo, Syn Twój, Syn Boga! Jakże na Twój widok nie zakrzyknąć razem z Elżbietą: Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana (Łk 1,45).

2. Bóg wybrał Maryję na Matkę dla Kościoła i świata. Macierzyństwo dla Boga jest szczęściem osobistym Dziewicy z Nazaretu. Nie zatrzymuje tego szczęścia tylko dla siebie. Świadoma swej godności i zadania po zwiastowaniu wybiera się z posługą do potrzebujących. Zachariasz stracił moc mowy, Elżbieta jest w ciąży – potrzebują pomocy, tym bardziej, że są już w podeszłym wieku. Jakże nie dostrzec w takim postępowaniu zapowiedzi tego, co będzie czynił Mesjasz wędrując po Palestynie z mocą uzdrawiania i przywracania sensu życia. Od pierwszych wieków wierzący dostrzegają w rodzinie Jezusa obraz wspólnoty wierzących.
Jezus jest Bogiem wstępującym w konkretne życie ludzi z Dobrą nowiną. W Jego imieniu Maryja niesie tę Ewangelię do krewnych w potrzebie. Maryja – obraz całej wspólnoty modlącej się i dobrze przekazującej dar Boga światu. „Ona jest prawdziwym Syjonem, do którego zwracały się nadzieje w czasie wszystkich klęsk. Ona jest prawdziwym Izraelem, w którym Stare i Nowe Przymierze, Izrael i Kościół, stają się czymś jednym.” [J. Ratzinger, Wzniosła Córa Syjon, Poznań 2002, s. 32.]

Jeśli spoglądamy z uwagą na Maryję, Matkę Pana, musimy uświadomić sobie, że podobnie jak Ona zostaliśmy przez Chrystusa naznaczeni macierzyństwem duchowym dla świata.
Każdy, kto przyjmuje komunię świętą, podobnie jak Ona niesie w sobie Chrystusa.________________________________________

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w pokoleniu Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę.
Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała:
„Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana”.
Wtedy Maryja rzekła:
„Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, Zbawicielu moim”.
(Łk 1,39-47)
Matka Boska Egipska
(powstała ok. połowy wieku VI, prawdopodobnie Aleksandria)
Zakupiona przez ks. Frederika Ladislava von Rohrscheidt-Schwaben w roku 1974
ze zbiorów książąt Schwarzenberg w Eichstatt.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

^miska84
DATA: 06/11/2009 22:31
dylu dylu wink

@tygrys
DATA: 27/10/2009 21:09
'chleb z masłem zawsze spada na posmarowaną stronę' [jaromir nohavica]

^knopersik
DATA: 11/04/2009 21:25
Wesołego Alleluja!!!!happyhappyhappyhappy

@andrew
DATA: 11/04/2009 12:09
Wesołych Świąt Wielkiej Nocy happy

^miska84
DATA: 10/04/2009 19:49
Radosnej Wielkiej Nocy dla wszystkichhappy pozdr

Copyright by tygrys © 2007- 2011