Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
   Strona Główna Wiersze Linki Forum Pobieralnia
Lipiec 22 2018 08:46:26   
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Wiersze
  FAQ
  Forum
  Linki
  Kontakt
  Galeria
  Szukaj

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 226
Najnowszy Użytkownik: ~TomaszLes
Najaktywniejsi
Na miejscu 1 jest:
~patrycja
Brak Avatara height=

Punktacja:
Ogólne: 27
Bonusy: 0
Kary: 0

2) ~king (12 pkt.)
3) ~luzipher (3 pkt.)
4) ~mbvk (1 pkt.)
5) ~kasienka (1 pkt.)
6) ~tweetowna (1 pkt.)

Filip i Bartłomiej
„Umęczon pod ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebią. Zstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał.” – św. Filip i św. Bartłomiej


Tradycja katolicka przekazuje świadectwo o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa także wskazując na dwóch Apostołów, których możemy nazwać przyjaciółmi. Święci Filip i Bartłomiej.

1. Poznali Mistrza wspólnie; obydwaj od pierwszego spotkania nabrali pewności, że Jezus jest Synem Boga. Napisano o tym w pierwszym rozdziale Ewangelii św. Jana. Dzień po tym, poznał Baranka Bożego Szymon Piotr, w Galilei spotkał Filipa. Jezus powiedział do niego: „Pójdź za Mną!” (J 1,43). Filip opowiedział o tym Bartłomiejowi, którego Ewangelia nazywa Natanaelem; mówił mu: Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz i Prorocy (J 1,45). Bartłomiej zaczął wyśmiewać się z Jezusa. Dopiero, gdy Pan rozmawiając z nim powiedział, że widział go pod drzewem figowym, zanim przyszedł Filip (J 1,48), bez zastanowienia odpowiedział Natanael: Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś Królem Izraela (J 1,49). Najwidoczniej dał mu do zrozumienia, że zna nawet najskrytsze tajemnice ludzi. Na takie wyznanie wiary Pan Jezus daje Bartłomiejowi obietnicę. Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: Widziałem cię pod drzewem figowym? Zobaczysz jeszcze więcej niż to. Ujrzycie niebiosa otwarte i aniołów Bożych wstępujących i zstępujących na Syna Człowieczego (J 1,50-51). Może dlatego Bartłomiej daje nam w Wyznaniu wiary słowa o Jezusie, który przeszedł przez otchłań, piekło i zmartwychwstał bardziej zwycięski niż wszyscy aniołowie?

2. „Umęczon pod ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion” – św. Filip uczy o Umęczonym.
W księdze Dziejów Apostolskich przeczytamy historię spotkania Filipa z urzędnikiem królowej etiopskiej. Zarządca skarbem Kandaki podróżując przez Palestynę zgłębiał proroctwo Izajasza. Filipa, spotkanego na drodze, prosił o wytłumaczenie słów Pisma:
Prowadzą Go jak owcę na rzeź,
i jak baranek, który milczy, gdy go strzygą,
tak On nie otwiera ust swoich.
W Jego uniżeniu odmówiono Mu słuszności
któż zdoła opisać ród Jego?
Bo Jego życie zabiorą z ziemi. (Dz 8,32-33).
Uczeń Jezusa z Nazaretu odpowiedział mu na to historią swojego życia. O spotkaniu w Galilei; o Bartłomieju pod drzewem figowym; o tym, że widział jak Łazarza po czterech dniach od śmierci Jezus wywołał z grobu żywego; o przypowieści, którą usłyszał po wjeździe do Jerozolimy [Nadeszła godzina, aby został otoczony chwałą Syn Człowieczy. Jeśli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie samo. (J 12,23-24)]. I o Wieczerzy w przeddzień; i o Piłacie, i wreszcie, że z oddali patrzył na ukrzyżowanie, a wtedy zaczęła do niego docierać Ewangelia. Mistrz powiedział mu na Ostatniej Wieczerzy, gdy ten prosił: Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy (J 14,8): Filipie, tak długo jestem z wami… Wierzcie mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie… wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła. (J 14,9.11). Zrozumiał, że ta „miłość nie zna wyjątków” (KKK 605) dlatego i urzędnikowi z Etiopii, i nam św. Filip głosi prawdę swego życia: „Chrystus umarł za wszystkich bez wyjątku” (KKK 605). „W Ostatniej Wieczerzy uprzedził dobrowolne ofiarowanie swego życia” (KKK 610), a my mamy jej dobrodziejstwo w Eucharystii – Pamiątce (1Kor 11,25) która przedłuża ofiarę Krzyża.
Za Filipem przez wieki rzesze świętych głoszą: „Poza Krzyżem nie ma innej drabiny, po której można by dostać się do nieba.” (św. Róża z Limy, zob. KKK 614).
3. „Pan Jezus zstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał” – wyznaje swoją wiarę św. Bartłomiej – Natanael.
W jednej z parafii podczas przygotowań do sakramentu bierzmowania zaproponowano jako pamiątkę krzyżyki do noszenia na szyi. Jedna z pobożnych parafianek zrobiła z tego powodu sporą awanturę. Mówiła, że nie powinno się dawać młodemu człowiekowi krzyża, bo to zły znak cierpienia i nieszczęścia.
Od samego początku chrześcijaństwa nie ma mowy o tym znaku w taki sposób. Stare katolickie znaki krzyża oprócz postaci Umęczonego Pana, który sam oddał się za nas i przez to otworzył drogę do nieba, pod Jego stopami miały umieszczoną czaszkę i skrzyżowane piszczele. W XX wieku zrodziła się tendencja, aby rezygnować z tej części znaku krzyża. Niektórzy uzasadniali, że nie wolno straszyć.
Co jednak ta czaszka i piszczele oznaczały?
Oto szczątki Adama, który umarł i leżał w ziemi czekając milcząco na spełnienie. Suche kości złożone do ziemi wyczekują ożywczej krwi Chrystusa, którego św. Paweł nazwał Drugim Adamem. Krzyż dla nas jest znakiem bramy do nieba i naszego zmartwychwstania. Gdy uczniowie, Matka i kobiety przez trzy dni trwały przy grobie Jezusa, On zszedł do otchłani. W starożytnej homilii na Wielką Sobotę przeczytamy o tym w następujący sposób:
„Wielka cisza spowiła ziemię; wielka na niej cisza i pustka. Cisza wielka, bo Król zasnął, ziemia się przelękła i zamilkła, bo Bóg zasnął w ludzkim ciele, a wzbudził tych, którzy spali od wieków… Idzie, by odnaleźć pierwszego człowieka, jak zgubioną owieczkę. Pragnie nawiedzić tych, którzy siedzą zupełnie pogrążeni w cieniu śmierci; by wyzwolić z bólów niewolnika Adama, a wraz z nim niewolnicę Ewę, idzie On, który jest ich Bogiem i synem Ewy… Zbudź się, który śpisz! Nie po to bowiem cię stworzyłem, byś pozostawał spętany w Otchłani. Powstań z martwych, albowiem jestem życiem umarłych.” (vide KKK 635).
Porządny Żyd – św. Bartłomiej, świadczy o Chrystusie – drugim Adamie. Pomimo tego, że na początku kpił z Niego. Później własnymi oczyma zobaczył Jego Prawdę. Dlatego nie żal mu było na koniec ziemskiego życia dać obedrzeć się ze skóry za Mistrza. Wiedział, że Jego moc sięga o wiele dalej niż moc śmierci.
Tak samo nasi sprawiedliwi przodkowie zbratani z ziemią w grobach wyczekują w milczeniu. Pięknie ujął to Ernest Bryll:
„Ta ziemia taka czysta
jakby umieciona skrzydłami aniołów
cicha i równinna tyle już wycierpiała
a zawsze dziecinna
ufa że dobroć jest tylko dobrocią
a prawo tak jest prawem jak pola się złocą.
Tu wierzą wciąż że sąsiad szanuje sąsiada
że chleb jest święty jeszcze świętsza praca…” (Pieśń – kronika)

Taką nadzieję głosi nam Kościół; taki dar da Pan, gdy złożą nas w grobie – zstąpi do nas.

gdy ludzie mówią
totalna klęska
krzyż
On mówi „Pragnę”
zwycięstwo głosi Ojcu

gdy ludzie kamień toczą
na smutku pieczęć
grób
On mówi „Odpocznę
zanim powrócę”.Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

^miska84
DATA: 06/11/2009 22:31
dylu dylu wink

@tygrys
DATA: 27/10/2009 21:09
'chleb z masłem zawsze spada na posmarowaną stronę' [jaromir nohavica]

^knopersik
DATA: 11/04/2009 21:25
Wesołego Alleluja!!!!happyhappyhappyhappy

@andrew
DATA: 11/04/2009 12:09
Wesołych Świąt Wielkiej Nocy happy

^miska84
DATA: 10/04/2009 19:49
Radosnej Wielkiej Nocy dla wszystkichhappy pozdr

Copyright by tygrys © 2007- 2011