Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
   Strona Główna Wiersze Linki Forum Pobieralnia
Lipiec 22 2018 08:52:56   
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Wiersze
  FAQ
  Forum
  Linki
  Kontakt
  Galeria
  Szukaj

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 226
Najnowszy Użytkownik: ~TomaszLes
Najaktywniejsi
Na miejscu 1 jest:
~patrycja
Brak Avatara height=

Punktacja:
Ogólne: 27
Bonusy: 0
Kary: 0

2) ~king (12 pkt.)
3) ~luzipher (3 pkt.)
4) ~mbvk (1 pkt.)
5) ~kasienka (1 pkt.)
6) ~tweetowna (1 pkt.)

[8] o wierze MB


Zastanawiając się nad wiarą Maryi tak na dobrą sprawę trochę się gubimy. Jakże daleko jest Jej postępowanie od tego, co z wiarą nam się kojarzy? Jak niewiele Jej słów zapisano w Biblii? Chyba tylko Tomasz a Kempis świetnie to rozumie pisząc: „Jeśli żyjesz życiem wewnętrznym, niewiele będziesz zważał na ulotne słowa. Nie pokładaj pokoju swego w słowach ludzkich, albowiem czy dobrze, czy źle o tobie sądzić będą, nie staniesz się przez to innym człowiekiem. Wszelki zaś niepokój serca i roztargnienie pochodzą z nieumiarkowanej miłości i z próżnej bojaźni.” [T. a Kempis, O naśladowaniu Chrystusa, Warszawa 1949, s. 198.] Jak daleko od siebie leżą pokorna radość idącej na pielgrzymkę do Jerozolimy Maryi od próżności i płycizny, jaką spotkamy na niejednym odpuście? Jak wierzy Maryja? Jak ja wierzę?

1. Pierwsze prawdziwe spotkanie z Bogiem powoduje w człowieku zachwyt. Zachwyt z dzieciństwa pięknem liturgii; rozpromienione myśli na głos Ewangelii, która w sposób żywy dotarła do myśli; niespotykana błogość, gdy emocje odczuły prawdziwe Bóstwo komunii św.; brak słów Hioba, gdy zobaczył Pana upokorzony śmiertelną chorobą albo spokojna i rzeczowa modlitwa rozmowy Maryi z Gabrielem – to wszystko chwile osobistego odkrycia Jedynego. Zachwyt, który daje przebudzenie. Pierwszy etap zazwyczaj przemija, a na pewno zmienia się z upływem czasu. Wiara ma podobne etapy jak miłość. Więcej, jeśli wiara nie stanie się miłością będzie nieszczęściem dla człowieka i nie doprowadzi do Boga. Spójrzmy na Dziewicę z Nazaretu. Wiara szybko z zachwytu i przebudzenia staje się dobrocią wobec potrzebującej Elżbiety.

2. We wszystkich późniejszych wydarzeniach zauroczenie Bogiem, którego urodziła staje się dla Niej podstawą w zdobywaniu mądrości. I tak należy patrzeć na Maryję milczącą najpierw w Betlejem, potem przy świątyni w Jerozolimie po trzech dniach szukania Syna albo w cichości słuchającej słów Jezusa: Któż jest moją matką i którzy są braćmi? Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką (Mk 3,33n). Rozważała szukając mądrości. Nie trudno sobie wyobrazić niejedną „prawdziwie katolicką matkę”, która wiedziałaby, co Mu odpowiedzieć na takie słowa. On zarozumiała, że Syn ma rację a plotki o Nim roznoszone po Palestynie są głupie. Właśnie dzięki wierze szukającej nieustannie zrozumienia Maryja uporała się z każdym problemem w rzeczywistości swojego prywatnego życia. Co więcej, w ten sposób zachowała jedność z Bogiem. Jedność tak mocną, że przetrwała widok męki Syna i stojąc pod krzyżem była dla Niego miłym widokiem, znakiem pociechy od Ojca.

3. Jakże ma wierzyć człowiek w XXI wieku? Nie inaczej niż pierwsi chrześcijanie. Trzeba posłuchać rady Mistrza zapisanej w Apokalipsie: Mam przeciw tobie, to, że odstąpiłeś od twej pierwotnej miłości. Pamiętaj więc, skąd spadłeś, i nawróć się, i poprzednie czyny podejmij! (Ap 2,4-5). Od zachwytu pierwszej miłości trzeba budować dzieło mądrości. Nie jest to proste i łatwe, dlatego wiara, miłość i mądrość oprócz tego, że są sprawami zupełnie zależnymi od człowieka równocześnie są darem Ducha Świętego. Dzieje się tak, aby Bóg miał szansę pomóc nam w drodze naszego życia. „Wśród siedmiu darów Ducha Świętego ukazanych już w słowach Izajasza (Iz 11,12) dar bojaźni Bożej znajduje się na ostatnim miejscu, ale to nie znaczy, że jest najmniej ważny, skoro właśnie bojaźń Boża jest początkiem mądrości (Ps 111,10). A mądrość, wśród darów Ducha Świętego figuruje na miejscu pierwszym. I dlatego człowiekowi wszystkich czasów, a człowiekowi współczesnemu w szczególności, trzeba życzyć bojaźni Bożej” – przypominał Jan Paweł II.


_________________________________


To mówi Mądrość Boża:
Pan mnie stworzył, swe arcydzieło, przed swymi czynami, od dawna; od wieków jestem stworzona, od początku, nim ziemia powstała.
Jestem zrodzona, gdy jeszcze bezmiar wód nie istniał ani źródła, co wodą tryskają, i zanim góry stanęły. Poczęta jestem przed pagórkami, nim ziemię i pola uczynił, początek pyłu na ziemi.
Gdy niebo umacniał, z Nim byłam, gdy kreślił sklepienie nad bezmiarem wód, gdy w górze utwierdzał obłoki, gdy źródła wielkiej otchłani umacniał, gdy morzu stawiał granice, by wody z brzegów nie wyszły, gdy kreślił fundamenty pod ziemię. Ja byłam przy Nim mistrzynią, rozkoszą Jego dzień po dniu, cały czas igrając przed Nim, igrając na okręgu ziemi, znajdując radość przy synach ludzkich.
(Prz 8,22-31)

Pasterze mówili nawzajem do siebie: „Pójdźmy do Betlejem i zobaczmy, co się tam zdarzyło i o czym nam Pan oznajmił”.
Udali się też z pośpiechem i znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę leżące w żłobie. Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli, co im zostało objawione o tym Dziecięciu. A wszyscy, którzy to słyszeli, dziwili się temu, co im pasterze opowiadali.
Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu.
(Łk 2,15b-19)Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

^miska84
DATA: 06/11/2009 22:31
dylu dylu wink

@tygrys
DATA: 27/10/2009 21:09
'chleb z masłem zawsze spada na posmarowaną stronę' [jaromir nohavica]

^knopersik
DATA: 11/04/2009 21:25
Wesołego Alleluja!!!!happyhappyhappyhappy

@andrew
DATA: 11/04/2009 12:09
Wesołych Świąt Wielkiej Nocy happy

^miska84
DATA: 10/04/2009 19:49
Radosnej Wielkiej Nocy dla wszystkichhappy pozdr

Copyright by tygrys © 2007- 2011